Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to jeden z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez maturzystów. Ciekawi on bowiem wiele osób, które marzą o pracy w różnorodnych mediach. Studia te dadzą im ogrom wiedzy nie tylko z zakresu samego dziennikarstwa, ale przybliżą również podstawy prawa, historii, a nawet filozofii czy ekonomii. Zdaniem wielu osób, dziennikarzem może jednak zostać każdy, nawet człowiek bez studiów. Czy to prawda?
Co czeka nas na studiach?
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek, na którym przyswoimy wiele uniwersalnych nauk, nie tylko te kierunkowe. Poza przedmiotami dotyczącymi stricte dziennikarstwa i komunikacji społecznej, musimy być przygotowani na nauki z zakresu co najmniej jednego języka obcego, a także psychologii społecznej, czy nawet wychowania fizycznego. Takie przedmioty są obowiązkowe na każdych studiach humanistycznych, podobnie jak podstawy prawa czy historia Polski i mediów.
To, co bez wątpienia przyda nam się w późniejszej pracy, to przedmioty wspomagające pracę nad słowem mówionym i pisanym. Warto się do nich przyłożyć, gdyż poprawność językowa i jego kultura świadczą o klasie i profesjonalizmie dziennikarza. Na pierwszym roku studiów możemy spodziewać się elementów wiedzy o dziennikarstwie, a także światowych systemów medialnych.
Ciekawe i nietuzinkowe mogą okazać się kierunkowe przedmioty skupiające się na komunikacji ciałem oraz emisji głosu. Przedmioty w kolejnych latach będą zależały od wybranej specjalizacji. Mogą to być komunikacja wizualna lub projektowanie komunikacji (przy specjalizacji Public Relations) lub copywriting czy retoryka i erystyka (przy specjalizacji twórcze pisanie). Na większości uczelni możemy wybrać także specjalizację ogólną – tam czekają na nas przedmioty takie jak dziennikarstwo radiowe, telewizyjne, internetowe i sportowe, a także wystąpienia publiczne.
Czy warto studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną?
To pytanie można zadać właściwie odnośnie każdego innego kierunku. Tak naprawdę wszystko zależy od nas i naszego podejścia do studiów. Jeżeli naprawdę wiążemy przyszłość z dziennikarstwem i zależy nam na tym, by zgłębić tajniki tej nauki, to owszem, jak najbardziej warto.
Wbrew powszechnej, acz błędnej opinii, dziennikarstwo i komunikacja społeczna otwierają przed nami szereg ciekawych możliwości i ścieżek. Już w czasie studiów, podczas praktyk, możemy budować swoją markę i łapać doświadczenie, które później zaprocentuje. Jeżeli odbywamy praktyki na przykład w redakcji i przykładamy się do nich, jest szansa, że również po okresie stażu będziemy mogli kontynuować tę współpracę.
Reasumując, dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek, który warto studiować, jeżeli jesteśmy pewni, że to właśnie w tym zawodzie chcemy pracować. Z każdego kierunku możemy wynieść wartościowe rzeczy, o ile tylko poświęcimy nauce odpowiednią uwagę. To z kolei spowoduje, że będziemy doskonale przygotowani do pracy w zawodzie. A dziennikarstwo ma tę dodatkową zaletę, że uczy umiejętności przydatnych także w innych branżach, np. w reklamie.