Jedną z możliwości inwestowania jest zakup obligacji. To na ogół bezpieczna, a przede wszystkim prosta forma lokowania pieniędzy. Jakie obligacje mają do wyboru inwestorzy?
Czym jest obligacja?
W Ustawie z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach, została wyjaśniona jej definicja: Obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej „obligatariuszem”, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.
Obligacja jest więc dłużnym papierem wartościowym, w którym emitent zobowiązuje się wobec obligatariusza do spełnienia określonego świadczenia, czyli zwrotu pożyczki wraz z odsetkami. Okresy odsetkowe są różne, mogą wynosić np. sześć miesięcy, czy rok. Oprocentowanie obligacji może być stałe lub zmienne, co jest z góry określone w warunkach emisji.
Jakie są rodzaje obligacji?
Zgodnie z Ustawą o obligacjach, mogą one być imienne lub na okaziciela. W literaturze, najczęściej można się spotkać z podziałem obligacji ze względu na rodzaj emitenta. Wyróżnia się:
- obligacje skarbowe – emitentem obligacji jest Skarb Państwa, który korzysta z pozyskanego kapitału celem finansowania deficytu budżetowego,
- obligacje komunalne – emitentami są samorządy, które pozyskany kapitał przeznaczają na finansowanie swoich inwestycji,
- obligacje korporacyjne – emitentem są spółki, które za pozyskane środki mogą realizować swoje plany.
Ze względu na sposób oprocentowania, obligacje można natomiast podzielić na:
- obligacje ze stałym oprocentowaniem – oprocentowanie jest z góry ustalone, aż do czasu wykupu obligacji,
- obligacje ze zmiennym oprocentowaniem – oprocentowanie zmienia się w czasie trwania inwestycji i jest uzależnione od przyjętej stopy odniesienia, np. stopy referencyjnej NBP,
- indeksowane inflacją – oprocentowanie zmienia się i jest uzależnione od poziomu inflacji,
- zerokuponowe – nie występuje oprocentowanie. Nabywca obligacji kupuje obligację poniżej wartości nominalnej i zarabia na różnicy pomiędzy wartością nominalna a ceną nabycia.
Obligacje można również podzielić, ze względu na termin spłaty:
- krótkoterminowe – z terminem wykupu do roku,
- średnioterminowe – z terminem wykupu od roku do pięciu lat,
- długoterminowe – z terminem wykupu powyżej pięciu lat.
To najczęściej występujące podziały obligacji, przy czym trzeba mieć na uwadze, że jest ich o wiele więcej.
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Polacy w ostatnim czasie chętnie kupują obligacje skarbowe. Na czym polega ich fenomen?
Obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe są formą pożyczki, jaką obywatel udziela Skarbu Państwa. Są jedną z najpewniejszych i najbardziej bezpiecznych form inwestowania. Skarb Państwa odpowiada za swoje zobowiązania całym majątkiem, a upadek Państwa raczej nie powinien się nigdy wydarzyć.
W czerwcu 2022 roku padł rekord w sprzedaży obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów sprzedało je na kwotę 14,07 mld zł. To prawie sześć razy więcej niż w maju tego samego roku. Powodem tak dużego zainteresowania, było wprowadzenie nowej oferty obligacji, tzw. antyinflacyjnych:
- 3-letnich obligacji stałoprocentowych,
- 2-letnich obligacji zmiennoprocentowych,
- rocznych obligacji zmiennoprocentowych.
Alternatywą zakupu poszczególnych obligacji, jest zakup jednostek uczestnictwa w funduszu dłużnym, np. Caspar Obligacji.
Zastrzeżenia prawne
Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.