Stempel to element, służący do tłoczenia konkretnego wzoru na monetach oraz medalach. Dzięki niemu można uzyskać różnorodne efekty na powierzchni danego okazu. Warto wiedzieć jakie są rodzaje stempli.
Mirror Stamp
Stempel lustrzany wykorzystywany jest do bicia niezwykle estetycznych monet. Za pomocą elementu uzyskuje się wypolerowane, lustrzane tło oraz matowy rysunek. Stempel polerowany jest ręcznie, poddaje się go również specjalnej obróbce chemicznej. Po każdym użyciu trzeba go również wyczyścić. Podobnym zabiegom poddawane są metalowe krążki stosowane do wybicia monet.
Stempel głęboki
W ramach bicia monety uzyskuje się wypukłe części rysunku względem tła numizmatu. Efekt ten stanowi wypadkową odpowiednio przygotowanego stempla oraz zwiększonego nacisku prasy w trakcie tworzenia monety. Skutkiem ubocznym metody jest szybki proces zużywania się narzędzia. Zdarza się bowiem, że uzyskanie właściwego efektu wymaga kilkukrotnego uderzenia prasy w monetę.
Stempel płytki
W ramach bicia monety uzyskuje się rysunek odrobinę wystający ponad tło wyrobu. Stempel płytki wykorzystywany jest do tworzenia obiegowych środków.
Odwrotka
Określenie to wykorzystuje się w odniesieniu do monet bitych za pomocą stempla lustrzanego. Górna część rysunku rewersu styka się z dolną partią obrazu awersowego. W Polsce stempel lustrzany został wykorzystany do produkcji monety obiegowej o nominale dwóch złotych według wzoru 1924. Wybito ją w Filadelfii. Inne monety wytworzone stemplem lustrzanym są destruktami menniczymi. Stanowią one w dużej mierze obiekt zainteresowania kolekcjonerów. Forma pośrednia pomiędzy stemplem odwróconym a zwykłym stanowi model skręcony, w którym orientacja rysunków odbiega od 0 i 180 stopni. Określenie to nie jest jednak popularne. Częściej spotkać się można ze słowem „skrętka”.
Istnieją różne rodzaje stempli menniczych. Każdy z nich stanowi istotny element bicia monet. Warto zatem pamiętać, że każdy pieniądz lub numizmat trzymany w ręku zawiera w sobie unikalny projekt!