Niejednokrotnie na korytarzach uczelni, można spotkać się ze stwierdzeniem, że system USOS przeniósł studiowanie trochę na inny poziom. Tak naprawdę trochę tak jest, bo wszystko można załatwić i sprawdzić, nie wychodząc z domu. Dawniej nie było takiej możliwości, a chcąc wiedzieć w której się jest grupie, trzeba było szukać się na długiej liście obok dziekanatu.
System USOS – co to?
Rozwijając skrót USOS, otrzymujemy – Uniwersytecki Systemu Obsługi Studiów. To taki punkt gromadzenia informacji o funkcjonowaniu całej uczelni i dający możliwość sprawnego zarządzania studiami. Można zatem powiedzieć, że to taka scentralizowana baza, w której można znaleźć wszystko, dotyczące uczelni, studentów, nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych.
System USOS na UWM
Tak naprawdę funkcjonuje na tej uczelni od 2010 r., więc niezbyt długo. We wstępnej fazie, mogły z niego korzystać tylko młodsze roczniki. Ci znajdujący się wyżej w edukacji, dalej musieli kontynuować naukę, wykorzystując stare, dobre indeksy. W późniejszych latach, ta funkcja została dopracowana, jednak początkowo, studenci przejściowego rocznika mieli i indeksy i konto na USOS. Warto podkreślić, że na UWM system działa bez zarzutu i jest na bieżąco aktualizowany.
Przełomowy rok 2000
Wtedy też na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, powstała pierwsza wersja systemu USOS. Aktualnie w jego rozwój i aktywne wspieranie, odpowiedzialnych jest pięć uczelni:
- Uniwersytet Warszawski,
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika,
- Uniwersytet Łódzki,
- Uniwersytet Jagielloński.
Zastosowanie
W Polsce jest to najbardziej rozbudowany system uczelniany, który do tej pory funkcjonuje na rynku. Zawiera on w sobie masę opcji i kategorii, niesamowicie przydatnych dla jego użytkowników. Przede wszystkim znajdziemy tam zakładki:
- dla studenta,
- mój USOSweb,
- kontakt,
- wszyscy.
Kategoria dla studenta
To jedna z najbardziej rozbudowanych kategorii. Znajdziemy w niej wiele potrzebnych studentowi informacji, takich jak sprawdziany, oceny, rankingi, wymiany studenckie, grupy dziekańskie, płatności czy przyznane stypendia. Po kliknięciu w tą ostatnią zakładkę, uzyskamy informacje, czy udało nam się dostać stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, czy rektora dla najlepszych studentów. Jeżeli zaś chodzi o wymianę studencką, to uzyskamy tam wszelkiego rodzaju informacje, jakie wymiany są możliwe na naszej uczelni i co zrobić, by na taką wymianę się załapać.

Sprawdziany i oceny
To genialna zakładka, którą możemy znaleźć w kategorii dla studenta. W każdej chwili możemy sprawdzić oceny z kolokwium, aktywności czy też egzaminu. Opcja z dostępnymi, rozpisanymi egzaminami i zaliczeniami jest niesamowicie pomocna. Nie musisz być na wykładzie, by wiedzieć, kiedy odbędzie się dane zaliczenie, czy też egzamin. Przed powstaniem USOS’a bądź wprowadzeniem go na danej uczelni, tylko w taki sposób wykładowcy przekazywali informacje o terminach egzaminów.
Kategoria Mój USOSweb
Zaraz obok sprawdzenia ocen i terminów egzaminów, bardzo ważna jest możliwość sprawdzenia aktualnego planu zajęć oraz grup zajęciowych, do jakich się zostało przydzielonym. Ponadto można zrobić plany użytkownika i skorzystać z usosmail, dzięki któremu możemy kontaktować się z wykładowcami, dziekanatem, a nawet z władzami uczelni. Mamy założoną własną pocztę, na danym serwerze i możemy z niej korzystać w każdej chwili.
Eksport danych do systemu POL-on
Stosunkowo nowa opcja, jednak niesamowicie przydatna. Nasze dane są eksportowane do systemu zintegrowanej platformy utworzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to baza danych, zawierająca wykaz studentów, nauczycieli akademickich, osób które ubiegają się o stopień doktora czy chociażby wykaz instytucji, które zajmują się systemem szkolnictwa wyższego.
Bezpieczeństwo
W świecie, gdzie cyberprzestępcy tylko czekają na nas na każdym kroku, warto zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo w sieci. USOS idealnie o nas dba, zapewniając dostęp do swojego systemu tylko dla upoważnionych użytkowników i komputerów, a użytkownikami obsługującymi system są tylko i wyłącznie pracownicy administracji uczelnianej.
Źródło:
Możliwość sprawdzania ocen na bieżąco i informacje związane z kontaktem z wykładowcami to jak dla mnie największe zalety USOSa. Są też liczne wady..ale wiadomo, nic nie jest doskonałe.